Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Popierinio debiuto atodangos

Poezijos pavasario skaitymai ant Meat lovers stogo, Klaipėda. 2017-05-20

Pasveikino. Pastebėjo anksčiau nei spėjau pasigirti, tuom kažkaip sudrumstė mano didinguosius debiutavimo planus. Pirma žadėjau publikuoti fotografiją, kur aš ir durys su prierašu „Nes įeiti reikia pro duris“.  Tada mano besišypsančios veidas su popieriniu žurnalu, kuriame mano pirmoji popierinė publikacija kultūriniame uostamiesčio leidinyje.

Manęs paklausė: „Kaip jautiesi, Renata Karvelis?“  Žiūrėjau į tą klausimą, lyg man būtų tėškę: „Ar esi laiminga? Juk pasižadėjai, kad būsi!“ Ką turėjau atsakyti: „Jaučiuosi nekaip.“

Beveik nepajutau nieko smagaus, kuomet išvydau savo tekstą internetiniame žurnalo puslapyje. Tokia pati novelė jau kliūtojo pasislėpusi tarp tikrų popieriaus lapų žurnalo viduje kažkur parduotuvių ir spaudos kioskų lentynose. Novelė laukė, kuomet bus perskaityta. Aš laukiau taip pat. Laukiau. Žurnalo tiražas keli tūkstančiai.

Reikėjo visgi atšvęsti tokia proga. Juk Romain Gary, išspausdinęs savo pirmąją publikaciją pasijuto tikru rašytoju esąs. Tarpe tarp pirmo ir antro publikuoto teksto jam užaugo tokie dideli sparnai gyventi, tiek daug polėkio, kad aš dabar pavydėjau autoriui to nežinojimo. Aš tai žinau. Publikacija mažai ką reiškia. Ji juk nepakeis pasaulio sukimosi greičio ar krypties. Aš nežinau, ką ji išvis keičia. Savo mintyse aš seniausiai prirašiusi kalnus novelių, romanų ir kalnus knygų jau išleidus. Savo mintyse aš seniai, o išorėje tik dabar... ima kapsėti pirmieji tekstai. Mano mintyse jų jūros, o išorėje - porą lašų.

Rinkausi šventinį tortą. Smeigsim ir žvakutes, pagalvojau, nors pirmasis išspausdintas tekstas nėra žmogus, kuriam reikėtų jo metus žyminčių žvakelių. Vieną žvakelę ar visas, kurias surasime užsimėčiusias stalčiuje? Vaikas pageidavo šokoladinio torto su papuošimais ant viršaus. Tą dieną ketinau sutikti su visais kitų pasiūlymais, kai esu kažką didaus gavusi, galiu tiek daug atiduoti.

Sterilus prekybcentrio grindinys, į kurį nudelbiau akis eidama, blaivė. Kas, jei man daugiau niekad nepavyks parašyti? Kas, jei neišeis sukurti to ir taip, kaip norėčiau? Kas, jei visad liksiu maža ir neišsilukštenus? Savirealizacijos procesas per lėtas, mąsčiau. Kas, jei mano kūryba tėra savigaila, saviplaka, tik melancholiški keverzojimai prieš naktį?

Tada pastebėjau palenktus vyno butelio kaklelius. Visi jie stovėjo alkoholio lentynoje tvarkingai suriktuoti, kaip kokie kareiviai rikiuotėje. Ir visi palinkę į vieną pusę. Aišku, prisiminiau kreivų kaklelių priešistorę. Kažkokiam vadui, valdovui, generolui ar karaliui prireikė, kad net pilstomi vyno buteliai prie stalo atiduotų jam pagarbą. Vyndariai nuo to laiko „suktelėjo“ butelių kaklelius, o šie dabar pagarbą atiduoda kiekvienam nusipirkusiam vyno parduotuvėje.

Turėjo būti baisiai didelis autoritetas, kilo galvoje mintys lyg šampano burbuliukai į taurės paviršių ir sproginėjo. Turėjo būti labai reikšmingas žmogus, kad šitaip net buteliai dėl jo garbės. Turėjo būti... Kaži, ar tas autoritetas buvo toks reikšmingas visą savo gyvenimą? Ar jo veikla buvo produktyvi iki pat galo? Ar jį neapniukdavo valdžios praradimo nuojautos? Ar jis nebijojo būti nuverstas ir nebereikalingas? Tas kažkas taigi buvo mirtingasis, o jie tokie laikini, ar ne?

Žinai, aš nežinau, ar daugiau parašysiu tai, kas bus verta kažkam mane spausdinti. Žinai, aš nežinau, ar parašysiu knygą, kurią kažkas skaitys. Žinai, nežinau ar kam kada patiks mano knyga, mano knygos, kurios mintyse jau seniausiai parašytos ir lentynoje sudėtos. Aš nežinau, ar man kada pavyks. Žinau tik viena, kad išspausdinus pirmąją Renatos Karvelis novelę, ši užuot apsidžiaugus labiau išsigando. Žinau, kad ir tam, dėl kurio buvo pasuktas vyno butelis, nebuvo svetima baimė. 

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Drag karalienė ir slemas (Dpoezijos sapnas)

1. Preliudija Nukryžiuotasis tokio dydžio kaip dešimtmetis vaikas, o patsai kryžius kokių keturių metrų aukščio stovi posūkyje į dvaro sodybą Daugodų kaime. Dievaži, pernai tas kryžius tikrai buvo mažesnis. Pagalvoju ir mane nukrečia lengvas šiurpuliukas - juk šį vakarą čia atvežu Drag karalienę!
2. Kryžkalnis - Raseiniai Smulkus vaikinukas išlipa iš autobuso. Ir tie įsivaizduojami "du metrai be kaklo" kaipmat dingsta. Jetus, kamera ne tik storina, bet ir aukština žmones. Pasakoju apie persirengimo kambarį, apie garso tikrinimo repeticiją, apie savanorius, kurie padės Drag šou metu. Nuvykus į vietą aprodau patalpas. - Žiūrėk, čia grindyse yra įduba. Turėsi saugotis, kad nenugriūtum. Kalbu ir įsivaizduoju tuos batus-žudikus, kurie po kelių valandų stragsės ant šių medinių grindų. 
3. Prieš veiksmą Vilniečiai slemeriai truputį vėlinasi. Ten beveik pusę pasirodymų dalyvių - tas ekipažas šiandien baisiai brangus. Temsta. Dovilė jau atvykusi, Mindaugas dar pakeliui, Samanta neatraš…

Doktorantūros diplomą prisimenant arba MOKSLINĖ TURISTĖ

Doktorantūros studijas turėjau baigti 2017 metais, nors mano griupiokė ginasi šiandien, 2018 spalio 12 d. - ši diena jai yra paskutinė. Nuo dabar ji bus Ekologijos ir aplinkotyros mokslų daktarė. Tiesa ta, kad kol kas darbo su mokslu grupiokė nesies - įsidarbino savivaldybėje aplinkos taršos (ar kažkokiam kitokiam) skyriuje. Ji tiria užklausimus, PAV'as ir atsakinėja į skundus, apie kertamus medžius uostamiestyje ir pan. Mokslo pasaulis labai keičiasi. Klaipėdos universiteto auditorijos tuštėja. Nebėra ir nebereikia dėstytojų, o mokslinės grupės stokoja projektų. Taip bent man pasakoja... Save laikau MOKSLINE TURISTE.
Tąkart, prieš porą metų sakiau: "Studijas nutraukiu." Nes sakyt "metu" nebūtų buvusi tiesa. Mesti - reiškia mesti kaip karštą bulvę, staiga ir neturint laiko pagalvoti. Mano atveju taip nebuvo. 2016 metais studijas nutraukiau. Ir tam žingsniui turėjau 6 mėnesius apgalvoti.
Tiesa ta, kad nebemačiau man priimtinų išeičių pabaigti darbą. Būtų reikėję…

Minija suteka į Kuršių marias, marios - į jūrą, jūra - į kitas jūras ir vandenynus. Magiškasis RENATOS Mingės sapnas (Literatų stovykla)

1.Remkis penkiais šaltiniais, kad galėtum sakinį pasakyti. 2.Nėra „aš manau“, yra tik „aš žinau“. 3.Nėra „aš jaučiu“?
Keturi komisijos nariai, doktorantūros komiteto pirmininkas ir darbo vadovas. Grupiokė vienintelė stovi prie pulto, kai pirmininkas kalba apie disertacijos praktinį pritaikomumą. Kad ne dvi, o netgi tris publikacijas per doktorantūros metus spėjo ji parašyti. Kutena grupiokę tie pasiekimai, kartkartėmis šypsosi, patikėjusi.  Ji po to nieko daugiau be mokslų daktaro diplomo nebegaus, nors labai tikėjo. Mudvi siejo milžiniški lūkesčiais. Mano - iš idealizacijos, jos – iš praktinių sumetimų.
Sėdžiu perregima universiteto auditorijoje, kur doktorantūros grupiokė tuoj pavirs mokslų daktare. Kaip nemiela man būti, matyti tuos veidus, kalbas jųjų girdėti. Rodos, dviejų metų tarpo nė nebuvo ir aš ta pati sunkiai situacijoje besigaudanti, beviltiškai atsilikusi doktorantė.
mes žaidžiam tik žaidžiam protingais garbingais paslaptingais lieknais jaunais turtingais laimingais mes žaid…