Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Esė - Šokoladas ir balta kava



Stoviu eilėje prie kasos. Nuleidusi galvą skaičiuoju monetas. Turėtų užtekti pienui, šokoladui ir kavai. Su paslėpta pašaipa žvelgiu į kitus. Už manęs stovinčių žmonių pirkinių krepšelyje keturi buteliai nukainuoto alaus, raikytos duonos kepalėlis ir glaistyta spurga. Akivaizdu, kad vaikui jie tegalėjo nupirkti tą bevertę spurgą. Moteris sulysusi, matyt daug nevalgo, veido spalva ir nutriušę plaukai sako, kad ne iš gero gyvenimo. Pirma mintis, kodėl savo vaikui nenuperkate kažko geresnio, kodėl pataikaujate savo silpnybėms, kodėl turėdami tik kelis litus perkat alų. Kita mintis, jūs esate vargšai. Sukatės kaip beprotės pelytės rateliuose. Esat nelaimingi, o jei ir bandot atrasti laimę alaus putoje priešais televizorių – tai ji trumpalaikė, vedanti į gilesnį nepasitenkinimą ir bet kokios vilties praradimą.
Vėl nauja pardavėja darbuojasi kasoje. Eilė netrumpėja. Pora už manęs netekę kantrybės, palieka pirkinių krepšelį ir su arogantiška veido mimika išeina iš parduotuvės:
-          Mes neprivalome laukti, - kumšteli moteris vyrą.
O aš mintyse priduriu: „... nėra laiko šioje eilėje stovėti, juk pavieluosime žiūrėti televizorių.“
                      Nekantrumas paliečia ir mane. Žvilgteliu į priekį. Prie kasos stovi kažkoks statybininkas. Matyt, tiesiai iš darbo, nes purvinus rūbus ir apšiuriusius batus pritrūko laiko pasikeisti. Jis perka porą butelių alaus ir keturis rausvos spalvos loterijos bilietus. Žmonės ne tik neblaivūs, bet ir naivūs. Jie vaikiškai tikisi, kad laimė, menama laisvė nukris jiems iš dangaus, netikėtai. Aišku, taip būna, tačiau, kodėl taip turėtų būti jam. Kodėl jis leidžia pinigus kažkokiems popieriukams. Juk atsirandančios naujos loterijos tik mažina laimėjimo tikimybę, nes potencialių laimėtojų ratas plečiamas. Statybininkas perka bilietą, nes viduje tiki. Tiki geresniu gyvenimu, nes neranda pilnatvės dabartiniame. O kodėl tada žmonės galvoja, kad materialiuose, apčiuopamuose dalykuose bus ta laimė?
                      Ir vėl išsprendus vieną klausimą,į jo vietą stoja dar keli.
                      Nekantrumo jausmas persmelkia visus esančius parduotuvėje. Vargšelės pardavėjos sukasi kaip vijurkai. Vienos skaičiuoja senučiukės pažertus centus, kitos atsakinėja į įkyrius pirkėjų klausimus. Visi jaučiasi neįvertinti ir skriaudžiami.
Prie parduotuvės durų stovi benamis. Laukia eilėje stovinčio draugo. Jo veidas man nekelia jokio pykčio. Jo veidas savotiškai net gražus. Riesta nosis, iš po kepurės kyšantys plaukai ir seniai neskusta barzda duoda žavesio. Benamis panašus į Kalėdų Senelį, kuriam pasitaikė blogesni laikai,o mėlyna dėšinė akis sako, kad to vakaro kolega buvo kairiarankis.
Vieni benamiai būna arogantiški, kupini paniekos aplinkai, o kiti begalo nuolankūs. Žemesni už žolę. Šis regis buvo nuolankusis. Aš viduje truputėlį susijuokiau. Ta mėlynė visam parduotuvės vaizdeliui pridėjo lengvos ironijos. Jei tai būtų paveikslas, tiktų užrašas: Visi einam per gyvenimą, visokiais keliais, kartais labai vingiuotais.
Kasininkė pradėjo skanuoti mano prekes: kavą, pieną ir šokoladą. Kaskart stovint ir laukiant, kada kasos displėjuje sužibės mokėtina suma, aš jaučiu pralaimėjimą. Silpnybės , trūkumai ir netobulumas tada mane nugali. Tada  aš būnu žemesnė už žolę, nes tenka pripažinti, kad ir aš esu savo norų, troškimų vergė. Ir nesvarbu, kad mano silpnybės tokios nekaltos: šokoladas ir balta kava.
Dvasinėje plotmėje visi troškimai, priklausomybės veda į sielos degradavimą, prarandama ir neatrandama prigimtinė sielos laisvė. O mums, žmonėms primesta iliuzija, kad galimybė išpildyti troškimus ir yra ta išsvajotoji laisvė. Taip tikrai nėra. Laisvė – kai man, tau nieko nereikia, kai nesikraustai iš proto, dėl alaus, kavos, šokolado ar cigaretės ir pan.
Greitai į plastikinį maišelį susimetusi prekes, palieku parduotuvę. Praeidama pro dar tebestoviniuojantį benamį, pažvelgiu į jį iš arčiau. Tave ir mane tebeveda troškimai ir norai, abu esam nelaisvi. Nesvarbu, kad išoriškai mudu taip skiriames, bet viduje tas pats chaosas.
Pirštų galiukais uždarau parduotuvės duris, lyg norėdama save apgauti, kad aš su tuo neturiu nieko bendra. Nusipurtau. Iki kito karto.

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Čiabukas POEMS AFTER SEX*: procesas

Palengva kyla lengvas chaosas ir pasibjaurėjimas prisikaupusiomis pakampėmis. Ten pilna popiergalių su mano tekstais. Jie užima visą lentynos viršų. Dulkija. Erzina. Elektroninis paštas užgrūstas eilėraščiais ir jie niekam kitam be manęs nereikalingi, įtikinėju save. „mano tėvas“ sulaukia teigiamos reakcijos per Klaipėdos spalio mėnesio slemą. Auditorija lieka nuščiuvusi, o aš laimiu to vakaro varžytuves. Gaunu pieštukinę su septyniais eurais. O į namus dar parsivežu kažką neaiškaus savo krūtinėje. Toks nedidelis, šiltas ir jaukus pasitikėjimo savo kūryba jausmas. Negaliu užmigti neaišku nuo ko. Žiūriu į floresencines žvaigždeles, prilipdytas ant kambario lubų. Prikaupusios lempos šviesos jos švyti tamsoje. Įsigalvoju. Prisimenu Sandros Bernotaitės vasarą padovanotą „Laisvę nuoga krūtine“. Pasiduodu nunešama minties apie knygą... čia ir dabar. Nelaukdama apdovanojimų, kurių nenusipelniau, diplomų, kurių vis dėl to negavau, leidimų iš aukščiau maketuoju savo pirmąją (ne)ofic...

Paliesti senatvės

Senatvė kaip procesas ir kaip žmogaus gyvenimo rezultatas visada intrigavo, nes ji neišvengiama. Kaip kažkada pasakė sesė: "Juoktis iš neįgalaus negalima, nes gal būt nereikės paragauti tokios dalios, tačiau pasijuokti iš seno ne nuodėmė - senais teks pabūti ir mums." Apie senatvę privengiama kalbėti, nes tai neretai siejama su ne pačiais maloniausiais gyvenimo atributais: ligomis, silpnumu, negebėjimu pasirūpinti savimi, nesiorientavimu, lėtesne reakcija, orumo praradimu. Senatvė nepopuliari tema. Jaunatvišku maksimalizmu trykštantys jaunuoliai veja nuo savęs mintis apie pilką senatvę manydami, kad liks nepaliesti šaltų ir bejausmių jos pirštų. Barbės veido moterys tiki, kad visa jų vertė sukoncentruota tik į išorinį grožį, kuris kasdien reikalauja solidžių investicijų, kad taip galima apgudrauti laiką. Bet net gi kremai ir plastinės operacijos nesustabdo rūsčios senatvės. Ką ji iš tiesų atima? Pirmiausia - sveikatą, blogiau - protą. Dažniausias scenarijus yra nep...

Eilėraštis "Tylos magija"

Tylos magija Autorės senas piešinys "Pokalbis. Sandėris" Ką, geriau tylėti? Susiraukti ir kampe sėdėti? Taip problemos nesisprendžia, Kai tavo burna užsisklendžia. Pakamuos mane tyla, Lyg bučiau visai maža. Dar numes griežtesnį žvilgsnį. Nesakysi, kad pasiilgsti. Gal užtilt reikėtų man? Gal užsidaryti kamaran? Taip tylėsime mes abu, Ale, spręsim be kalbų. Kas ką sakė? Pagalvojo? Ko nedarė? Kam numojo? Pratylėjus daug dienų, Kilo nemažai minčių. Juk liežuvis neturi nieko bendro, Su tuo, kas prikabinta prie šio sprando.