Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Geriausias melagis

Pasipuošusi cinizmu ir primerkusi akis bandžiau jo žodžiuose užčiuopti populizmą, lapės gudravimus, tačiau nesugebėjau rasti jokios apgaulės. Jis kalbėjo nuoširdžiai: "Teks apmažinti administracinį aparatą, nes šiai įstaigai jis per daug masyvus, nesugebėsime jo išlaikyti. Siekiame sugrąžinti tokią tvarką, kuri buvo iki tol." Jei ne garsiai, tai tyliai su viskuo sutikau ką sakė naujai išrinktas vadovas. Net konstatuodamas faktą, kad mūsų įstaiga yra vidutinio lygio, jis nemelavo, išliko paprastas. Visi ten sėdintys žinojo, kad tai yra tiesa, jie nedirba pačioje geriausioje šalies įstaigoje.

Išėjusi iš susirinkimo, nuoširdžiai stebėjausi vadovo gebėjimais išlikti savimi, kalbėti net ir nepatogią tiesą miniai darbuotojų. Gal tai branda, gal įvairiapusė patirtis, gal charizma, gal ir aš taip sugebėsiu sulaukusi tokio amžiaus ir įgavusi tiek patirties. Negaliu to dabar atsakyti, bet žinau, kad jei žmogus yra pakankamai objektyvus sau ir aplinkai, kito melą jis iškart identifikuoja.

Melas kitam gimsta, kai galvoje lieka viena, o lūpos taria kitą. Kai galvoje yra viena, o širdyje kita, išsiperi melas sau. Apie saviapgaulę nekalbama, nes yra drąsiau parėkauti kaip mus apgaudinėja likę. Ne be reikalo sakoma, kad kito akyje ir šapą pastebi, o savoje net rąsto nematai. Todėl kyla klausimas kiek daug ir kaip dažnai galime meluoti, nesakyti tiesos sau? Regis, tame net nėra logikos, kam reikėtų meluoti sau pačiam, gal čia yra didesnis nusikaltimas nei meluoti kitam. Net bažnyčia nusikaltimą prieš save patį laiko didesne nuodėme nei žmogžudystę?

Buvusi kolegė seniau pasakojo, kaip jos vaikinas kartą jai dėstė racionalumu ir logika paremtus argumentus už rūkymą, kad neva rūkymas net sustiprina sveikatą. Net ir keletų kartų paprašyta, ji niekaip nesugebėjo atsiminti bent vieno to pokalbio sakinio, tik garantavo, kad tąkart užsidegant cigaretę gimė suvokimas, kad nerūko tik kvaili. "Kai nori, arba kai nenori nieko keisti, gali sau įtikinamai pameluoti." - pasakė draugė.

Aplinka, artimieji pastebimai formuoja augančios asmenybės požiūrį į save, todėl jei į pastarąjį spiduliuojami kažkokie lūkesčiai, spaudimas, ilgainiui nutildęs savo vidinį balsą jis ima klausyti kitų: žinančių, patyrusių, gal net ir saugančių. Puiku, jei informacija daugmaž teisinga, o jei ne. Įpratimas meluoti sau taip lengvai nebepaleis, nes tai juk vos ne vienintelis būdas suprasti save ir aplinką. Būsiu toks, kokio reikia, elgsiuos taip, kaip reikia, darysiu tai, ką reikia. Kam reikia? Kitiems ar tau? Tokie klausimai neišspręsti kažkur paskęstą buitinių rūpesčių sąraše. Tiksliai pamenu moters žodžius, kurios paklausus apie antrąjį nėštumą, ši atsakė: "Didžiajai reikia broliuko, kaip vaikas vienas augs."

Mažesniame ar didesniame mele paskendę gyvena beveik visi. Moterys vyrams meluoja netiksliai nurodžiusios pirkinio kainą, vyrai melą įvardija kaip nesakymą tiesos apie moters tikrąją išvaizdą. Valstybės įstaigose melas įvyniojamas į įmantrų teisės aktų terminą, o žiniasklaidoje dalis naujienų visada yra melagingos. Melas tarsi tampa spalvotomis kreidelėmis, kuriomis siekiama sukurti patrauklų pasaulį, kur gera gyventi, kuriame nelieka dilemų, kuriame tampi saugus nuo tikrovės.

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Čiabukas POEMS AFTER SEX*: procesas

Palengva kyla lengvas chaosas ir pasibjaurėjimas prisikaupusiomis pakampėmis. Ten pilna popiergalių su mano tekstais. Jie užima visą lentynos viršų. Dulkija. Erzina. Elektroninis paštas užgrūstas eilėraščiais ir jie niekam kitam be manęs nereikalingi, įtikinėju save. „mano tėvas“ sulaukia teigiamos reakcijos per Klaipėdos spalio mėnesio slemą. Auditorija lieka nuščiuvusi, o aš laimiu to vakaro varžytuves. Gaunu pieštukinę su septyniais eurais. O į namus dar parsivežu kažką neaiškaus savo krūtinėje. Toks nedidelis, šiltas ir jaukus pasitikėjimo savo kūryba jausmas. Negaliu užmigti neaišku nuo ko. Žiūriu į floresencines žvaigždeles, prilipdytas ant kambario lubų. Prikaupusios lempos šviesos jos švyti tamsoje. Įsigalvoju. Prisimenu Sandros Bernotaitės vasarą padovanotą „Laisvę nuoga krūtine“. Pasiduodu nunešama minties apie knygą... čia ir dabar. Nelaukdama apdovanojimų, kurių nenusipelniau, diplomų, kurių vis dėl to negavau, leidimų iš aukščiau maketuoju savo pirmąją (ne)ofic...

Paliesti senatvės

Senatvė kaip procesas ir kaip žmogaus gyvenimo rezultatas visada intrigavo, nes ji neišvengiama. Kaip kažkada pasakė sesė: "Juoktis iš neįgalaus negalima, nes gal būt nereikės paragauti tokios dalios, tačiau pasijuokti iš seno ne nuodėmė - senais teks pabūti ir mums." Apie senatvę privengiama kalbėti, nes tai neretai siejama su ne pačiais maloniausiais gyvenimo atributais: ligomis, silpnumu, negebėjimu pasirūpinti savimi, nesiorientavimu, lėtesne reakcija, orumo praradimu. Senatvė nepopuliari tema. Jaunatvišku maksimalizmu trykštantys jaunuoliai veja nuo savęs mintis apie pilką senatvę manydami, kad liks nepaliesti šaltų ir bejausmių jos pirštų. Barbės veido moterys tiki, kad visa jų vertė sukoncentruota tik į išorinį grožį, kuris kasdien reikalauja solidžių investicijų, kad taip galima apgudrauti laiką. Bet net gi kremai ir plastinės operacijos nesustabdo rūsčios senatvės. Ką ji iš tiesų atima? Pirmiausia - sveikatą, blogiau - protą. Dažniausias scenarijus yra nep...

Eilėraštis "Tylos magija"

Tylos magija Autorės senas piešinys "Pokalbis. Sandėris" Ką, geriau tylėti? Susiraukti ir kampe sėdėti? Taip problemos nesisprendžia, Kai tavo burna užsisklendžia. Pakamuos mane tyla, Lyg bučiau visai maža. Dar numes griežtesnį žvilgsnį. Nesakysi, kad pasiilgsti. Gal užtilt reikėtų man? Gal užsidaryti kamaran? Taip tylėsime mes abu, Ale, spręsim be kalbų. Kas ką sakė? Pagalvojo? Ko nedarė? Kam numojo? Pratylėjus daug dienų, Kilo nemažai minčių. Juk liežuvis neturi nieko bendro, Su tuo, kas prikabinta prie šio sprando.