Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Slaptieji skaitytojai...ir gyvenimo trupiniukai

-Žinok skaičiau tavo blog'ą. Jau ruošiausi parašyti kokį komentarą, mat mintis buvo neišbaigta. Lyg rašei gražiai ir protingai, bet galų gale nebuvo įmanoma suprasti, nes rašiniui kažko trūko...jau žadėjau komentuoti, - pasakė mano ilgametė draugė, su kuria susipažinome dirbdamos vienoje įmonėje.
-Tu skaitai mano kūrinius, - akivaizdžiai nustebau srėbdama kažkokią salstelėjusią arbatą jos naujuose namuose. 

O anksčiau, moteris iš akademinės aplinkos leptelėjo:
-Ai, skaičiau tavo blog'ą...
Nors baisiausiai buvau kamuojama smalsumo, nebuvo progos išsiklausinėti, kaip tai įvyko, mat šiaip jau skaitymas išeina iš mados, tai beveik būtų galima įrašyti į Raudonąją knygą, tačiau smalsumas yra pamatinė humanoidų savybė, leidusi išgyventi Žemėje žmogui jau tiek amžių.

Esu tikra, kad dalis domisi tekstukais, dėl to, kad galbūt mane asmeniškai pažįsta, tačiau mano lūkesčiai yra kitokie. Šiuose žodžių kratiniuose nereiktų ieškoti manęs, ten reiktų ieškoti pirmiausia savęs, bet čia kalba eina apie subtilius dalykus žmogaus esatyje, apie tai kas neįmatoma jokiu mikroskopu ar lupa... Mane visąlaik ypatingai traukė tai, kad per tekstus kūrėjas gali bendrauti su skaitytojais daugybę šimtmečių. Juk yra begalės įsimintinų kūrėjų, kurių darbai žodžių, garsų ar vaizdų pavidalu komunikuoja su liaudimi. Sunku netgi suvokti, kaip koks mažytis buvęs žmogeliūkštis geba tapti neišsemiamu įkvėpimo šaltiniu tūkstančiams net po jo mirties. Atvirai kalbant, paskutiniu metu galvojau, kad tai galėtų būti prasmė. Gyvenimo prasmė, mat jis kažkuomet pasibaigs, o kuo tada didžiuotis, mielieji? Vaikais? Namais? Gražia maaaaaašina? O gal titulais dr., prof.?

Tačiau, keičiuosi.
Persigalvojau.

Viskame rastina prasmė, jei veikla kuria visokeriopą gėrį tiek objektui, tiek subjektui. Blogai, kad possovietiniam tvaikui dar garuojant yra populiaru manyti, kad tik jau sociume pripažinti žmonės yra reikšmingesni, laimingesni. Aišku, čia koreliacija pastebima, tik esmė lieka ta pati - ar aš pats leidžiu sau būti savimi, būti laimingu nepaisant to, ką kiti norėtų matyti. Deja, spaudimas iš išorės visada bus, mat aplinkiniai pageidautų to, kas leistų jiems lengviau suprasti staiga atsiradusį fenomeną.

Taip jau yra.

Slaptieji skaitytojai, tyleniai, pasislėpę po statistikos skaičiukais mano blog'o skydelyje, tenorėjau pasidalinti keliais mažyčiais pastebėjimai, gyvenimo trupinukais, nes mano laikas tirpsta kolkas ne kuriant, o bandant kažką ale išsikovot...

Emigracija - kai kuriais atvejais, tai šiuolaikinė tremtis. Nors ne į Sibirą, nors ir savo noru, joje iškyla tokie keblumai, kurių gimtinėje nė su žiburiu nerasi. Emigrantai verti pagarbos, nes jų širdyse gimtinė užima svarbią vietą, nors neretai tam išreikšti jau nebesurandami tikslūs ir taiklūs žodžiai. Būti kitur - tai nereiškia jos išsižadėti. Priešingai, manau, kad būtent emigracijoje užauga didžiausia meilę jai. Tada net ima kilti esminiai tapatybės klausimai, norisi daugiau domėtis istorija. Tarp kitko, mes jokie east europeans, aišku, priklauso vėlgi su kuo tapatinamąsi.

Aš. Kiti žmonės iš tiesų nėra tokie reikšmingi, kaip visada paprastai yra apibrėžiama. Ypač Lietuvoje, pasilikęs toks visuotinas bejėgiškumo jausmas, persismelkęs kiaurai mūsų pasaulėžiūros. Štai iš kur kyla visi nabagai, štai iš kur atsiranda tas paikas noras ieškoti kaltų ir nusigręžti nuo asmeninės atsakomybės dešimtmečiais.

Menas. Tai didžiausias mano asmeninis atradimas. Suteikdamas tokius gilius išgyvenimus, šis apvertė mano požiūrį į save. Baisiai stebiuosi, kaip šito nesugebėjau pastebėti anksčiau, lyg kasdien kartojau slaptus burtažodžius iš TV: "Būti klonas kitų, stiprių ir įspūdingų.", lyg vakarais melsdavausi : "Saugok mane nuo manęs pačios." Vis plakiausi, kodėl palaimos nerandu ten, kur kiti seniai jau rado.

Kartą, neseniai savo užrašinėje brūkštelėjau:
Menas, kaip šiltas meilužio (plačiąją prasme) guolis, vilioja taip, kad net tirpsta kojos, o kažkur paširdžiuose suplazda mintis - viskas įmanoma.

Regis jame glūdi tokie pasauliai, galbūt net įdomesni nei realusis.

Girdžiu. Dėstytoja per paskaitą prieš keletą metų retoriškai kreipėsi:
-Žinokit, jei šis dalykas ne jums, sakykit, vesim minimumą, atsiskaityt nereiks. Vėliau žmonės dirba, dirba ir ima paveikslus kolekcionuoti.
Tąkart į priekinius dantis pastuksenau liežuvio auskaru ir jos dėstomą dalyką vėliau išlaikiau geriausiai iš grupės.

Savitaiga. Ji gali nuversti kalnus.

Tiesa, aplinkoje imu pastebėti menininkus incognito. Jie rengiasi skoningiau, moka derinti rūbų spalvas, perkasi stilingas užrašų knygutes ir greičiausiai laiko nuodėme apsirengti belekaip arba taip, kaip kiti.  






Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Čiabukas POEMS AFTER SEX*: procesas

Palengva kyla lengvas chaosas ir pasibjaurėjimas prisikaupusiomis pakampėmis. Ten pilna popiergalių su mano tekstais. Jie užima visą lentynos viršų. Dulkija. Erzina. Elektroninis paštas užgrūstas eilėraščiais ir jie niekam kitam be manęs nereikalingi, įtikinėju save. „mano tėvas“ sulaukia teigiamos reakcijos per Klaipėdos spalio mėnesio slemą. Auditorija lieka nuščiuvusi, o aš laimiu to vakaro varžytuves. Gaunu pieštukinę su septyniais eurais. O į namus dar parsivežu kažką neaiškaus savo krūtinėje. Toks nedidelis, šiltas ir jaukus pasitikėjimo savo kūryba jausmas. Negaliu užmigti neaišku nuo ko. Žiūriu į floresencines žvaigždeles, prilipdytas ant kambario lubų. Prikaupusios lempos šviesos jos švyti tamsoje. Įsigalvoju. Prisimenu Sandros Bernotaitės vasarą padovanotą „Laisvę nuoga krūtine“. Pasiduodu nunešama minties apie knygą... čia ir dabar. Nelaukdama apdovanojimų, kurių nenusipelniau, diplomų, kurių vis dėl to negavau, leidimų iš aukščiau maketuoju savo pirmąją (ne)ofic...

Paliesti senatvės

Senatvė kaip procesas ir kaip žmogaus gyvenimo rezultatas visada intrigavo, nes ji neišvengiama. Kaip kažkada pasakė sesė: "Juoktis iš neįgalaus negalima, nes gal būt nereikės paragauti tokios dalios, tačiau pasijuokti iš seno ne nuodėmė - senais teks pabūti ir mums." Apie senatvę privengiama kalbėti, nes tai neretai siejama su ne pačiais maloniausiais gyvenimo atributais: ligomis, silpnumu, negebėjimu pasirūpinti savimi, nesiorientavimu, lėtesne reakcija, orumo praradimu. Senatvė nepopuliari tema. Jaunatvišku maksimalizmu trykštantys jaunuoliai veja nuo savęs mintis apie pilką senatvę manydami, kad liks nepaliesti šaltų ir bejausmių jos pirštų. Barbės veido moterys tiki, kad visa jų vertė sukoncentruota tik į išorinį grožį, kuris kasdien reikalauja solidžių investicijų, kad taip galima apgudrauti laiką. Bet net gi kremai ir plastinės operacijos nesustabdo rūsčios senatvės. Ką ji iš tiesų atima? Pirmiausia - sveikatą, blogiau - protą. Dažniausias scenarijus yra nep...

Eilėraštis "Tylos magija"

Tylos magija Autorės senas piešinys "Pokalbis. Sandėris" Ką, geriau tylėti? Susiraukti ir kampe sėdėti? Taip problemos nesisprendžia, Kai tavo burna užsisklendžia. Pakamuos mane tyla, Lyg bučiau visai maža. Dar numes griežtesnį žvilgsnį. Nesakysi, kad pasiilgsti. Gal užtilt reikėtų man? Gal užsidaryti kamaran? Taip tylėsime mes abu, Ale, spręsim be kalbų. Kas ką sakė? Pagalvojo? Ko nedarė? Kam numojo? Pratylėjus daug dienų, Kilo nemažai minčių. Juk liežuvis neturi nieko bendro, Su tuo, kas prikabinta prie šio sprando.